Wycieczki

W marcu uczniowie klas IV – VI wyruszyli na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego związanych z tradycją górniczą i hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, uzdatnianiem wody oraz przemysłem spożywczym. Na szlaku tym odwiedzić można czynne zakłady produkcyjne z zabytkowymi parkami maszynowymi, skanseny, muzea przemysłu oraz techniki, budynki użyteczności publicznej. Obecnie w jego skład wchodzą 42 obiekty, z czego w Częstochowie są trzy. 

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku im. Stanisława Staszica

Jako jedyne w Polsce, prezentuje historię i rozwój górnictwa rudnego, oryginalne maszyny i urządzenia związane z wydobyciem rud żelaza. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od poznania budowy geologicznej regionu częstochowskiego i skał osadowych z których pozyskiwano rudy żelaza. Następnie, w scenerii chodników i wyrobisk kopalnianych, uczniowie odkrywali tajniki pracy górników, sposoby komunikacji w kopalni, sygnalizacji ostrzegawczej - świetlnej i dźwiękowej, sposoby pozyskiwania rudy, drążenia chodników do transportu urobku za pomocą różnych maszyn i urządzeń, m.in. torowiska i wagoniki, oglądali replikę stacji pomp oraz urządzenia kontrolne i pomiarowe. Zwiedzanie zakończyliśmy w sali, w której zebrano m.in. narzędzia ręczne - kilofy, oskardy, kliny, elementy oświetlenia i środki strzałowe do kruszenia skał, sprzęt ratowniczy i komunikacyjny, dawne mapy górnicze.









Muzeum Historii Kolei przy dworcu PKP Stradom

Założone zostało w 2001r. przez Towarzystwo Miłośników Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej, a swoją siedzibę ma w budynku stacji Częstochowa Stradom, gdzie zgromadzone są pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Uczniowie mogli obejrzeć lampy kolejowe, tabliczki pochodzące z wagonów i lokomotyw, sprzęt torowy, historyczne szyny, elementy wyposażenia kas biletowych, mundury, dokumenty, mapy, fotografie i modele kolejowe. Większość eksponatów można było dotknąć i sprawdzić ich działanie.









Muzeum Produkcji Zapałek przy ul. Ogrodowej

Kolejnym punktem na szlaku było Muzeum Produkcji Zapałek z zachowaną linią technologiczną z lat 30 – tych XX w., które znajduje się w Zakładach Przemysłu Zapałczanego założonych w 1881r. Uczniowie poznali cały cykl produkcyjny zapałek, od korowania drewna poprzez wyrzynkę płyt, cięcie w sieczkarce na patyczki, impregnowanie, suszenie, polerowanie i segregowanie patyczków, następnie nasączanie parafiną i formowanie łebków, układanie i napełnianie pudełek. Po zwiedzeniu parku maszynowego uczniowie obejrzeli dwa filmy: „Pożar zapałczarni w Częstochowie” z 1913r., który jest jednym z najstarszych zachowanych polskich dokumentów filmowych oraz film przedstawiający pracę ludzi w fabryce zapałek. Po projekcji przeszliśmy do kolejnej sali, gdzie można było obejrzeć wystawę etykiet zapałczanych z najbardziej charakterystyczną dla częstochowskiej fabryki przedstawiającej czarnego kota oraz kolekcję rzeźb z jednej zapałki.