Ciecz nieniutonowska

Co jest  potrzebne?

1. mąka ziemniaczana (skrobia ziemniaczana)
2. woda
3. miska, głęboki talerz lub inne naczynie
4. barwniki

1. Wsypujemy mąkę do miski.
2. Dolewamy powoli wodę i mieszamy do momentu aż woda z mąką wymieszają się i utworzą masę o konsystencji gęstej farby.
3. Kolejno dotykamy ciecz i sprawdzamy, jak się zachowuje: zanurzamy ręce (raz szybko, raz wolno), uderzamy pięścią, nabieramy niewielką ilość cieczy w dłonie i lepimy kulki, wrzucamy piłkę do miski z cieczą, potrząsamy naczyniem, w którym znajduje się ciecz.

Co się dzieje gdy wolno zanurzamy palce?
Co się dzieje gdy szybko zanurzamy palce czy uderzamy pięścią?


Wyjaśnienie
Ciecz nienewtonowska, to substancja, która czasem zachowuje się jak ciało stałe, a czasem jak ciecz. 
Od czego to zależy? 
Od siły z jaką oddziałujemy na nią. Kiedy delikatnie dotykamy ją, zanurzamy palce, to ona  rozpływa się, czyli zachowuje się jak zwykła ciecz, ale gdy tylko dostarczymy jakąś energię, np. poprzez nacisk, uderzenie, ciecz ta zachowuje się jak ciało stałe. Można ulepić z niej kulkę podobnie jak z plasteliny. Jest twarda dopóki nasze dłonie się poruszają, lecz kiedy tylko przestaniemy ją ściskać, rozpływa się i ucieka między palcami. Kiedy nasze ruchy są odpowiednio szybkie i mocne, ciecz twardnieje, kruszy się i przypomina ciało stałe.
Dlaczego tak się dzieje?
Po wymieszaniu tych substancji, cząsteczki wody oblepiły cząsteczki skrobi. Przy gwałtownym nacisku skrobia stała się twarda i prawie „sucha”,  ponieważ mocne i szybkie uderzenie sprawiło, że woda "uciekła" spomiędzy cząsteczek skrobi, a to, co pozostało pod dłonią, to prawie czysta, „sucha” skrobia.

To doświadczenie pokazuje, w jaki sposób bezpiecznie przejść przez bagno czy ruchome piaski.  Jeżeli bagno jest jednolite i nie widać w nim wody, to najłatwiejszym sposobem przejścia jest szybki bieg. Trzeba przy tym mocno uderzać stopami o powierzchnię bagna, aby woda "uciekała"spod naszych stóp. Wówczas bagno tuż pod stopami staje się twarde i mamy szansę bezpiecznie przeprawić się na drugą jego stronę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.