Tańczący olej

Co jest potrzebne?

1. szklanka
2. olej
3. kawa
4. sól
5. woda
6. łyżka


1. Do szklanki wlewamy wodę (do połowy).
2. Do wody wlewamy 6 łyżek oleju i dokładnie mieszamy.

Czy olej połączył się z wodą?

3. Obserwujemy co się stanie, do momentu kiedy substancje przestaną się poruszać.
4. Gdy olej zgromadzi się z powrotem na powierzchni wody wsypujemy kawę, a następnie sól.

 Co się stało po wsypaniu soli?

Wyjaśnienie
Olej unosi się na wodzie dlatego, że ma mniejszą gęstość od wody. Gęstość substancji oznacza jaką masę ma jej określona objętości. Im mniejsza gęstość substancji, tym jej masa jest mniejsza. Mieszając łyżką rozbijamy warstwę oleju na mniejsze krople, ale po zakończeniu mieszania tłuszcz wypłynął na powierzchnię i połączył się z powrotem w jednolitą warstwę. Niezależnie od tego jak długo będziemy mieszać wodę z olejem i tak rozdzielą się. Dlaczego tak się dzieje? 
Olej nie połączył się z wodą, ponieważ te substancje mają inną budowę cząsteczkową. Wszystkie substancje zbudowane są z malutkich cząstek zwanych atomami. Cząsteczka wody z jednej strony ma ładunek elektryczny dodatni, a z drugiej strony - ujemny. Takie cząsteczki nazywamy polarnymi. W cząsteczce oleju ładunki elektryczne, dodatni i ujemny, rozłożone są równomiernie. Takie cząsteczki nazywamy niepolarnymi. Dlatego, gdy pomiędzy cząsteczki wody dostają się cząsteczki oleju, woda je odpycha i z tego powodu olej z wodą nie mogą się wymieszać. 
Co się stało, gdy posypaliśmy olej solą? 
Sól ma większą gęstość niż woda i olej, dlatego opada na dno naczynia. Opadając wciąga za sobą kawę i kropelki oleju. Jednakże sól szybko rozpuszcza się w wodzie, a uwolnione od niej krople oleju, wypływają z powrotem na powierzchnię wody.